Tytuł: Kareta
Autor: Giziewicz Marta
Opublikowano przez: W.A.B. (GW Foksal) Data wydania: 7 października 2015
Gatunek: Historyczna, Kryminał
Liczba stron: 416
Państwo: Polska

Kareta_okładka

Debiutancka książka Marty Giziewicz (niektórzy pamiętają ją jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Nowak) to powieść z nurtu kryminału, wykorzystująca popularny w gatunku fantasy motyw wampirów. Przewidziana jest jako pierwsza część cyklu „Przypadki Konrada”. Tytułowy bohater serii to Konrad Masternowicz, detektyw rozwikłujący zagadkę niewyjaśnionych, brutalnych morderstw, dokonywanych na kobietach w połowie XIX wieku w Warszawie.
W miejscu morderstwa zawsze pojawia się tajemnicza kareta. W toku śledztwa twardo stąpającemu po ziemi detektywowi przychodzi zmierzyć się
z niewyjaśnionymi zjawiskami, obrządkami związanymi z wampiryzmem i wieloma innymi sprawami, które wywracają jego dotychczasowe życie do góry nogami. W śledztwie pomaga mu młoda, wyemancypowana i dzielnie walcząca o prawo do bycia lekarzem w świecie rządzonym przez mężczyzn Weronika Duchowna.
Narracja powieści utrzymana jest w pierwszej osobie, w formie relacji i zeznań pisanych na potrzeby warszawskiej komendy policji, co czyni lekturę niezwykle wciągającą, a opisanym wydarzeniom przydaje autentyczności.
Styl autorki wyróżnia wartka akcja i nieoczekiwane jej zwroty, liczne świetnie poprowadzone dialogi i mnóstwo ciekawych informacji z zakresu topografii
i historii Warszawy, XIX-wiecznej chirurgii oraz ludowych wierzeń w wampiry.


marta-giziewicz
MARTA GIZIEWICZ
urodziła się w 1988 roku, z wykształcenia jest archeologiem; pracuje jako redaktor naczelna czasopisma popularnonaukowego.
Zadebiutowała w 2011 roku fragmentem Karety, opublikowanym w kwartalniku „Wyspa”. Kryminał historyczny Kareta to jej debiut książkowy i pierwsza część z planowanego cyklu.

14 września 2015

Kareta

Debiutancka książka Marty Giziewicz (niektórzy pamiętają ją jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Nowak) to powieść z nurtu kryminału, wykorzystująca popularny w gatunku […]