Bitter OrangesTytuł: Bitter Oranges
Autor: Nektaria Petrou
Gatunek: Powieść
Państwo: Armenia, USA

Bitter Oranges to fikcyjna opowieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami kobiety, która była świadkiem zagłady Ormian na początku XX wieku, doświadczyła I wojny światowej i wojny francusko-tureckiej, przeżyła deportację Greków z Azji Mniejszej i wielki exodus chrześcijan z tureckiego regionu Cylicji w 1921 roku. Powieść powstawała przez ponad 10 lat i jest wynikiem drobiazgowej pracy badawczej autorki, Nektarii Petrou.

Despina Karamanoglu, główna bohaterka książki, jest Rumką − etniczną Greczynką, której przodkowie od setek, a może i tysięcy, lat zamieszkiwali tereny Azji Mniejszej, zachowując przy tym swoje tradycje i język. Dorasta w Mersinie, która na początku XX wieku jest ruchliwym portem na granicy państwa Otomańskiego i Syrii. W tamtych czasach miasto zamieszkałe jest przez Arabów, Ormian, Turków, Greków i Europejczyków. Nie jest to jednak historia o przyjaźni i lojalności. Bitter Oranges, nie pomijając niczego, opowiada krwawą historię czystek etnicznych, prześladowców i ich ofiar, a także tych, którzy stali z boku. To opowieść o definiowaniu własnej tożsamości narodowej i osobistej w wielonarodowościowym społeczeństwie, stojącym na krawędzi zagłady.

Wyraźnie zarysowane postaci, egzotyczne otoczenie i tchnąca autentyzmem fabuła sprawi, że powieść nikogo nie pozostawi obojętnym.

13 maja 2015

Bitter Oranges

Bitter Oranges to fikcyjna opowieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami kobiety, która była świadkiem zagłady Ormian na początku XX wieku, doświadczyła I […]