Tytuł: Przepustka do raju
Autor: Mirosław Prandota
Gatunek: Literatura Faktu, Podróżnicza
Liczba stron: ok. 81 000 znaków
Państwo: Polska

 

Przepustka do raju to najnowsza książka Mirosława Prandoty. Jest zbiorem mini-reportaży, których tematem przewodnim jest Szwecja. Sam autor o książce pisze tak:

„Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale Szwecja to kraj egzotyczny. Wprawdzie nie rosną tam palmy, nie faluje ciepłe morze, a słońce świeci trochę krócej niż u nas, ale – organizacja państwa, obyczajowość, dystans emocjonalny mieszkańców wobec siebie, gotowość niesienia pomocy, stosunek do cudzoziemców i wreszcie umiłowanie przyrody – wszystko to różni Szweda od mieszkańca Kontynentu (tak nazywają Szwedzi tę część Europy, która nie jest Skandynawią).

Tytuł jest trochę przewrotny. Nazwałem książkę „Przepustką do raju” nie dlatego, że panuje tam faktyczny raj, ale dlatego, że tak myślał o Szwecji chyba każdy, zanim zawitał do niej po raz pierwszy. Słowo „Szwecja” było owiane legendą od początku lat 70. ubiegłego wieku. Mieszkałem tam kilka lat i dzięki temu mogłem wybrać najciekawsze wątki dotyczące nie tylko rdzennego środowiska tubylców, ale również takie, które tworzyły się na styku kultury szwedzkiej i polskiej. Na tle tego trochę dziwnego kraju zaprezentowałem barwne postacie budzące jednocześnie podziw, wesołość, niewiarę, niechęć, zazdrość, a przede wszystkim ciekawość.

– Ukazałem dzieje hrabiego Potockiego, który uciekł przed represjami do Szwecji, a tam rozpoczął życie jako zwykły robotnik w odlewni metali.

– Wspomniałem historię Polaka, światowej sławy grawera, który stał się faworytem dworu królewskiego w Sztokholmie dopiero wtedy, gdy po mistrzowsku sfałszował banknot 10-dolarowy.

– Ujawniłem „sadyzm” wychowawcy więziennego, który kanibalom zaordynował dietę wegetariańską.

– Udowodniłem, że Jasna Góra nie była zagrożona przez Szwedów, bo – jak odkryli historycy, powołując się na list przeora Kordeckiego – wielebny ksiądz przeor zadeklarował na piśmie wierność królowi Karolowi Gustawowi.

– Przytoczyłem niesamowitą wręcz historię ciężko poparzonej dziewczynki ze Świnoujścia, która została uratowana od śmierci tylko dzięki ogromnej ofiarności mieszkańców południowej Szwecji.

– Przedstawiłem tłumacza literatury polskiej w Szwecji, który najpierw został lektorem języka szwedzkiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, a swój występ powitalny zaczął od słów „Zdrawstwujtie rebiata”, bo myślał, że w Polsce mówi się po rosyjsku.

– Ukazałem wręcz niewyobrażalny dla Polaków komfort szwedzkich więzień, do których nie umywają się polskie domy wczasowe.

– Okazałem się wątpliwym patriotą, ponieważ ujawniłem najazd polskich chuliganów na jedno z miasteczek środkowej Szwecji, co wprawdzie nie doprowadziło do konfliktu zbrojnego, ale we wszystkich sklepach owego miasteczka zostały powieszone kartki z napisem „Polakom nie sprzedajemy”.

– Udowodniłem, że nie ma chyba większego mezaliansu niż romans Polki ze Szwedem, zaprezentowałem szwedzką wieś, której pilnują… koty, bo psów w ogóle nie ma, otworzyłem drzwi do luksusowego szpitala dla pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera.

(Mirosław Prandota)”

A to tylko niektóre z historii.


 

 

m_prandotaMIROSŁAW PRANDOTA jest absolwentem filologii polskiej oraz psychologii ze specjalizacją kliniczną, pilotem szybowca, instruktorem judo (posiada czarny pas), byłym członkiem kadry narodowej w trójboju, a ponad to podróżnikiem, dziennikarzem, laureatem ponad 40 ogólnopolskich konkursów reporterskich, autorem kilkunastu powieści oraz kilku książek reportażowych.
Spośród książek tego autora największym powodzeniem wśród czytelników cieszyły się takie pozycje, jak obyczajowa powieść satyryczna Taniec życia, romans Sam przeciw sobie, sensacyjna trzyczęściowa epopeja AK-owska Łańcuch krwi oraz satyra na elity polityczne Izba Wytrzeźwień.
Jego najnowszą książką jest Przepustka do raju – zbiór barwnych reportaży o Szwecji, w których autor opisuje i trafnie definiuje czasem dziwną, czasem absurdalną mentalność naszych północnych sąsiadów na tle swoich własnych doświadczeń i historii innych Polaków, którzy zawędrowali do tego surowego zakątka Europy.

16 września 2015

Przepustka do raju

  Przepustka do raju to najnowsza książka Mirosława Prandoty. Jest zbiorem mini-reportaży, których tematem przewodnim jest Szwecja. Sam autor o […]