Essays

Tytuł: Essays
Autor: Pachyan Aram
Gatunek: Eseje, Literatura Faktu
Państwo: Armenia

Eseje pisane dla wydawanej w stolicy Armenii gazety, zamieszczane w kolumnie „Nasze miasto”, są świetnymi miniaturami na temat Erywania.

The Last Island – to unikalny w swoim stylu i budowie zbiór esejów Arama Pachyana. Potrzeba szczegółowej dziennikarskiej informacji a równocześnie wyrafinowanej formy literackiej toczą niekończącą się walkę ze sobą, która w rezultacie daje niepowtarzalny efekt. Wydaje się, że niektóre z tych tekstów można by przełożyć na poezję. Aram Pachyan opisuje w swoich esejach wybitnych pisarzy i malarzy, a także niezwykłe książki i kraje, sprawiając wrażenie, jakby pragnął wcielić się w ich role – napisać tamte konkretne książki czy przywrócić życie ludziom z minionych epok. Wyczuwalne są emocje, które nim zawładnęły, gdy po raz pierwszy trzymał w rękach  znane książki, zobaczył słynne obrazy, odwiedził dalekie miejsca.

Poprzez swoje pisarstwo Aram Pachyan pragnie odkryć znaczenie współczesnego życia, zrozumieć swój własny skomplikowany świat wewnętrzny. Autor stara się poprzez swoje eseje odzwierciedlić życie mieszkańców swojego rodzinnego miasta – tych, którzy nie rozstawali się z książkami i tych, którzy nigdy żadnej nie przeczytali. Opisuje również szczegóły miejskiego życia, które choć mogą wydawać się niedostrzegalne, decydują o realistycznym obrazie niewielkiego, lecz aktywnie rozwijającego się miasta, Erywania.