Bitter Oranges

Bitter OrangesTytuł: Bitter Oranges
Autor: Nektaria Petrou
Gatunek: Powieść
Państwo: Armenia, USA

Bitter Oranges to fikcyjna opowieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami kobiety, która była świadkiem zagłady Ormian na początku XX wieku, doświadczyła I wojny światowej i wojny francusko-tureckiej, przeżyła deportację Greków z Azji Mniejszej i wielki exodus chrześcijan z tureckiego regionu Cylicji w 1921 roku. Powieść powstawała przez ponad 10 lat i jest wynikiem drobiazgowej pracy badawczej autorki, Nektarii Petrou.

Despina Karamanoglu, główna bohaterka książki, jest Rumką − etniczną Greczynką, której przodkowie od setek, a może i tysięcy, lat zamieszkiwali tereny Azji Mniejszej, zachowując przy tym swoje tradycje i język. Dorasta w Mersinie, która na początku XX wieku jest ruchliwym portem na granicy państwa Otomańskiego i Syrii. W tamtych czasach miasto zamieszkałe jest przez Arabów, Ormian, Turków, Greków i Europejczyków. Nie jest to jednak historia o przyjaźni i lojalności. Bitter Oranges, nie pomijając niczego, opowiada krwawą historię czystek etnicznych, prześladowców i ich ofiar, a także tych, którzy stali z boku. To opowieść o definiowaniu własnej tożsamości narodowej i osobistej w wielonarodowościowym społeczeństwie, stojącym na krawędzi zagłady.

Wyraźnie zarysowane postaci, egzotyczne otoczenie i tchnąca autentyzmem fabuła sprawi, że powieść nikogo nie pozostawi obojętnym.